زمرد

دسته بندی: همه دسته بندی ها

1399/04/16

واژه زمرد از زمان‌های قدیم مترادف با رنگ سبز جذابی است که چشم را خیره می‌کند و هم‌تراز سنگ‌های گران‌بهایی چون الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود به شمار می‌رود. این سنگ قیمتی، در زمان‌های گذشته سنگی سلطنتی درنظر گرفته می‌شده و توسط ملکه‌های مشهوری چون «ملکه الیزابت» و «کلئوپاترا» استفاده می‌شد. 

زمرد نیز مانند بسیاری از سنگ‌های ارزشمند دیگر، با چهار فاکتور رنگ، شفافیت، برش و قیراط سنجیده می‌شود. به طور معمول در درجه‌بندی سنگ‌های قیمتی از جمله زمرد، رنگ فاکتور بسیار مهمی است. بهترین رنگ زمرد، رنگ سبز مایل به آبی تا سبز خالص است که چندان تیره نباشد. اگر رنگ بیش از حد مایل به زرد یا آبی باشد، سنگ زمرد نیست. شدت رنگ سبز در زمر‌د‌ها با هیچ‌چیز دیگری قابل مقایسه نیست. زمردهای کلمبیا دارای رنگ سبز خالص گرم و شدیدتری هستند در حالی که زمردهای زامبیا خنک‌تر و مایل به آبیس هستند.

 یک سنگ زمرد ریز که تنها دارای رنگ سبز خالص و درجه بالایی از شفافیت باشد، در شمار سنگ‌های بسیار گران‌قیمت به‌شمار می‌رود.

در زمرد پس از رنگ، شفافیت در مرتبه دوم قرار دارد. زمردهای بسیار گران‌قیمت بسیار شفاف هستند. ولی در طیف معمول زمرد، تشخیص شفافیت بالا با چشم غیر مسلح امکان‌پذیر نیست. بنابراین اگر  در زمرد هیچ گونه نقص قابل توجهی به چشم نیاید، بی‌عیب و نقص تلقی می‌شود. تقریبا همه زمردها برای شفافیت بالا دست‌کاری می‌شوند. 

نکاتی در خرید زمرد

اگر به دنبال خرید زمرد هستید، چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اکثر زمردها از معادن کلمبیا، زامبیا و برزیل آمده‌اند اما برخی نیز حاصل چین، هند و زیمبابوه است. زمردها سنگ‌های معدنی هستند که به طور طبیعی ناخالصی‌  و نقص‌هایی خواهند داشت. در واقع بدون این ناخالصی‌ها باید در طبیعی بودن زمرد شک کنید. علاوه بر اینکه باید به این ناخالصی‌ها توجه کنید، درباره رنگ نیز باید سوال کنید. زمرد طبیعی رنگ شده، هیچ تفاوتی با زمرد مصنوعی ندارد و در واقع اصل به شمار نمی‌آید. 

البته تشخیص زمرد رنگ شده کار آسانی نیست اما اگر با دقت به آن نگاه کنید، نقاط پر رنگ تیره‌ای می‌بینید که محل ورود رنگ مصنوعی هستند. این تیرگی‌ها و نوسانات رنگ را تنها در نور می‌توانید ببینید. روش دیگر تشخیص اصل بودن زمرد به سادگی «ها» کردن است! بله «ها» کردن! 

زمرد‌های اصل به دلیل انتقال گرمایی بالایی که دارند به سرعت اثر بخار را از بین می‌ببرند در حالی که در زمرد تقلبی چند ثانیه اثر بخار روی زمرد قابل تشخیص است. 

نگهداری از زمرد

از آنجا که شکنندگی زمرد نسبت به الماس بالاتر است، معمولا برای محافظت از آن‌ها در برابر ضربات، زمرد را روی پایه‌هایی نصب می‌کنند که اطراف آن را محکم دربرگیرد. 

در تمیز کردن زمرد نیز با این شکنندگی را در نظر گرفت.  در تمیز کردن زمرد به هیچ عنوان نباید از محلول‌های شیمیایی یا بخار استفاده کرد، حتی اگر روی محلول‌ها ذکر شده باشد که «مخصوص جواهرات» هستند. 

به هیچ‌عنوان از آب جوش استفاده نکنید. بهترین راه این است که دمای آب را با دست خود چک کنید و اگر به قدری داغ است که نمی‌توانید دست خود را در آن نگه‌دارید، زمرد را در آن قرار ندهید. 

بهترین راه تمیز کردن زمرد یک محلول آب ولرم، مقداری صابون و یک مسواک بسیار نرم است. توصیه ما این است که به مدت ده دقیقه زمرد خود را در این محلول قرار دهید و سپس با یک مسواک نرم گوشه‌های آن را تمیز کرده و آن با یک دستمال نرم خشک کنید.

در هر حال نباید بیشتر از دو یا سه بار در سال زمرد را تمیز کرد. 

فواید سنگ زمرد

زمرد به «سنگ عشق» مشهور است. وفاداری به ارمغان می‌آورد و عشق بی‌قید و شرط را تقویت می‌کند. زمرد چاکرای قلب را باز می‌کند و بر احساسات و قلب تأثیرات درمانی دارد. تعادل جسمی، عاطفی و ذهنی را تضمین می‌کند و زندگی را در همه زمینه‌ها هماهنگ به پیش می‌برد. 

این سنگ گران‌بها با رنگ دلربای خود، قدرت بینایی را تقویت می‌کند، در درمان اختلالات قلب، ریه‌ها، ستون فقرات و عضلات تأثیر‌گذار است و به بهبود بیماری‌های عفونی کمک می‌کند. این سنگ شگفت‌انگیز دارای اثر سم‌زدایی بر کبد بوده و دیابت و روماتسیم را تسکین می‌بخشد.

سنگ زمرد به دلیل تأثیرات اختر‌شناسی خود نیز محبوبیت بالایی دارد. زمرد نشان‌گر سیاره «عطارد»‌است و متعلق به متولدین اردیبهشت و خرداد ماه است. سیاره عطارد بر عقل حکمرانی می‌کند. از این رو استفاده از زمرد قدرت تفکر شما را بهبود می‌بخشد.

علاوه‌ بر اینکه زمرد برای دانشمندان موفقیت در پی دارد، طبق گفته اخترشناسان باستان، به خلاقیت نیز کمک می‌کند و برای نویسندگان و هنرمندان نیز ابتکارات بیشتری در پی خواهد داشت.

 

 

پسندیدم

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

گزارشی از دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

سعادتی بود در خدمت آقای محمد ولی ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر تهران در دومین نمایشگاه طلا، جوا...

مطالعه مقاله

دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

دومین نمایشگاه طلا، جواهر و ساعت از 29 آذر لغایت 5 دی ماه 1400 در مجتمع کریمخان در حال برگزاری اس...

مطالعه مقاله

فرصت های سرمایه گذاری در الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان در زمینی به وسعت 9 هزار متر مربع احداث شده و شامل 135 واحد اداری (در 5 ...

مطالعه مقاله

درباره الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان به عنوان بزرگترین مرکز تخصصی طلا، جواهر و ساعت در ایران و خاورمیانه ش...

مطالعه مقاله

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس مجلسی

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس شب

بسیاری از اوقات به مراسماتی دعوت می...

مطالعه مقاله
الماس کریمخان

تحویل سریع

ضمانت کیفیت کالا

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل