همه چیز درباره پلاتینیم

دسته بندی: دانستنی های طلا و جواهرات

1399/09/25

همه چیز درباره پلاتینیم

پلاتینیم، فلزی که گاهی به زیبایی سنگ‌های قیمتی‌ای است که روی جواهرات کار می‌شود. این فلز شفاف زیبا و مقاوم که طیف سفید و نقره‌ای خیره‌کننده آن ترکیب‌های فوق‌العاده‌ای با الماس‌های روشن می‌سازد نزدیک به چهار برابر مقاوم‌تر از طلاست. اکثر آلیاژهایی که از این فلز در جواهرسازی استفاده می‌شوند 95% پلاتینیم و 5% فلزهای دیگر می‌باشند. این فلز به دلیل سختی بالای آن انتخاب مناسبی برای جواهراتی مثل حلقه ازدواج است. به دلیل خاص بودن این فلز و فرآیندهایی که برای ساختن یک آلیاژ مناسب از آن نیاز است، استانداردهای خاصی هم برای آن در نظر گرفته‌شده. به‌عنوان‌مثال تنها از پلاتینیم هایی که 950 و یا 900 که نماد میزان خلوص پلاتینیم است، روی آن‌ها هک شده باشد به‌عنوان فلز باکیفیت یاد می‌شود. آلیاژهایی که درصد پایین‌تری از پلاتینیم را در خود داشته باشند از کیفیت، ماندگاری و یا زیبایی کمتری بهره می‌برند.

پلاتینیم 950 پلاتینمی است که 95% آن را پلاتینیم و 5% آن را فلزهای دیگری مانند روتنیم، مس، کبالت، ایریدیم، رودیم و یا پالادیم تشکیل می‌دهد. پلاتینیم 900 از دارای 90% خلوص و 10% فلزهای دیگر است.

پالادیم

در سال‌های اخیر پالادیم به‌عنوان یک انتخاب ارزان‌تر و سبک‌تر محبوبیت خوبی بین جواهرسازان پیداکرده. پالادیم فلزی مابین طلا و پلاتینیم است. بسیاری از جواهرسازان پالادیم را به پلاتینیم به دلیل شکل‌پذیری بالاتر آن ترجیح می‌دهند. طیف خاکستری تیره این فلز باعث می‌شود که ترکیب خوبی با تکه‌های نقره بسازد. پالادیم شفافیت خود را دیرتر از پلاتینیم از دست می‌دهد و مانند پلاتینیم و طلا قابل بازسازی است.

مراقبت و نگهداری

اگر می‌خواهید که جواهر پلاتینیم شما شفافیت و زیبایی خود را نگه دارد باید مدام آن را با مواد مناسب شستشوی جواهرات تمیز کنید. پلاتینیم پس از مدتی شفافیت خود را در معرض هوا از دست می‌دهد به همین دلیل بهتر است که هر 6 ماه یک‌بار جواهر خود را به دست یک جواهرساز بدهید تا خط و خش‌های آن را برای شما ترمیم کرده و روکش آن را شفاف کند. درست است که پلاتینم فلز سختی است اما بهتر است هنگام انجام کارهایی مانند باغبانی و یا شستشوی ظرف‌ها جواهر خود را دربیاورید. بهتر است که پلاتینم را در محلی نرم و به ‌دوراز خط و خش نگهداری کنید.

تفاوت پلاتینیم و طلای سفید

همان‌طور که گفته شد پلاتینیم بسیار سنگین‌تر از طلاست و رنگ این دو فلز نیز با یکدیگر متفاوت است. طلای سفید ترکیبی از طلای خالص و زردرنگ با آلیاژهای سفید و شفافی مانند نیکل و یا پالادیم است. پلاتینیم به دلیل رنگ و استحکام خاص خود انتخاب بسیار مناسبی برای نگه‌داشتن الماس سفید است. ازآنجایی‌که پلاتینیم فلز بسیار سختی است یک جواهرساز هم باید کار بیشتری برای شکل دادن به آن انجام دهد؛ به همین خاطر پلاتینیم می‌تواند بسیار گران‌تر از طلا باشد.

پسندیدم

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس مجلسی

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس شب

بسیاری از اوقات به مراسماتی دعوت می‌شوید که نمی‌دانید چه چیزی بپوشید و آن را چگونه با...

مطالعه مقاله

همه چیز درباره پلاتینیم

همه چیز درباره پلاتینیم

پلاتینیم، فلزی که گاهی به زیبایی سنگ‌های قیمتی‌ای است که روی جواهرات کار می‌شود. این فلز شفاف زیبا و...

مطالعه مقاله

همه چیز درباره سایز گردنبند

همه چیز درباره سایز گردنبند

گردنبند‌ها در انواع اندازه‌ها، شکل‌ها، جنس‌ها و قیمت‌های مختلف در بازار موجود هستند چراکه یکی از...

مطالعه مقاله

انتخاب جعبه جواهرات مناسب

انتخاب جعبه جواهرات مناسب

مطمئنا همه‌ی افرادی که از جواهرات استفاده می‌کنند، اهمیت جعبه جواهرات را می‌دانند. یک جعبه جواهرات...

مطالعه مقاله

3 ایده برای استفاده از گوشواره‌های مروارید طبیعی

3 ایده برای استفاده از گوشواره‌های مروارید طبیعی

گوشواره‌های مروارید طبیعی به عنوان یکی از جواهرات افسانه‌ای محسوب می‌شوند. ...

مطالعه مقاله
الماس کریمخان

تحویل سریع

ضمانت کیفیت کالا

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل