طلا در مقابل پلاتین

دسته بندی: همه دسته بندی ها

1399/09/25

طلا در مقابل پلاتین

طلا و پلاتین دو فلز متداول برای حلقه‌های نامزدی و عروسی و انواع جواهرات هستند. هر دو فلز از چندین جهت منحصر به فرد، اما در عین حال مشابه هستند. بیایید ویژگی‌های طلا و پلاتین را از نظر ظاهر، هزینه، دوام و راحتی باهم بررسی کنیم.

تفاوت ظاهری طلا و پلاتین

اصلی‌ترین خصوصیات فیزیکی بین طلا و پلاتین رنگ است. در حالی که پلاتین به طور طبیعی سفید است، طلا به طور طبیعی زرد است. اگر می‌خواهید حلقه‌ی شما زرد رنگ باشد از طلای زرد استفاده کنید و اگر مایل به استفاده از حلقه سفید باشید، پلاتین خریداری کنید.

حلقه‌های طلای سفید متشکل از طلا و آلیاژهایی است که به آن ظاهری سفید شبیه به پلاتین می‌دهد. در حالی که طلای سفید بسیار شبیه به پلاتین است اما با گذشت زمان آبکاری رودیوم در طلای سفید از بین می‌رود و به رنگ زرد مایل می‌شود. پلاتین که به طور طبیعی سفید است، بعد از گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهد. زرد شدن طلای سفید یک مشکل بزرگ است، بنابراین بهتر است از جایی طلای سفید خریداری کنید که یک گارانتی مادام العمر ارائه دهند.

 

 

تفاوت هزینه‌های طلا و پلاتین

در حالی که طلا و پلاتین از نظر قیمت در هر گرم مشابه هستند اما پلاتین متراکم‌تر است و به همین دلیل بیشتر برای تهیه حلقه مورد نیاز است. علاوه بر این، حلقه‌های پلاتین معمولاً 95٪ از پلاتین خالص هستند، در حالی که طلای 14k فقط 58.5٪ از طلا (طلای 18 عیار 75٪ طلا) ساخته شده است. بنابراین حلقه‌های پلاتین گرانتر هستند.

مقایسه‌ی دوام طلا و پلاتین

اگرچه هر دوی طلا و پلاتین فلزات گرانبهای قوی و بادوام هستند، با این حال پلاتین قوی‌تر و بادوام‌تر است. برای همین احتمال به وجود آمدن تغییرات ظاهری در پلاتین کمتر از طلای زرد است. طلای زرد فلز بسیار نرمی است.

نکته خوب این است که در صورتی که جواهرات شما آسیب ببیند، به راحتی می‌توانید سطح آنها را صیقل دهید و حلقه را به ظاهر اصلی خود برگردانید.

مقایسه‌ی راحتی طلا و پلاتین

از آنجا که پلاتین از طلا متراکم‌تر است، حلقه‌های پلاتین نیز از طلا سنگین‌تر خواهند بود. برخی از مردم در جواهرات خود وزن سنگین‌تر را ترجیح می‌دهند اما برخی از آنها سبک بودن حلقه‌های طلا را راحت‌تر می‌دانند. این واقعا به تک تک افراد بستگی دارد. یکی از گزینه‌های افرادی که به دنبال یک حلقه راحت هستند، این است که جواهراتی با طرح‌های ساده و سبک انتخاب کنند.

یکی دیگر از مزایای پلاتین این است که آلرژی و حساسیت ایجاد نمی‌کند. همانطور که می‌دانید استفاده از طلای زرد برای مردان مشکل ایجاد می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود آقایان از پلاتین استفاده کنند.

نتیجه

اگر هنوز نمی‌توانید بین طلا و پلاتین تصمیم بگیرید، نگران نباشید. اگر بودجه کافی دارید، پلاتین خریداری کنید. اگر اینکار را نکنید، طلا هنوز یک فلز بسیار گرانبها است و یک انتخاب عالی است. فراموش نکنید که همه جواهرات به نگهداری و مراقبت نیاز دارند، بنابراین حتماً طلا و جواهرات خود را از جایی تهیه کنید که دارای ضمانت مادام العمر باشد و مجدداً صیقل دادن و تمیزکاری حلقه‌های شما را انجام می‌دهند.

پسندیدم

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

گزارشی از دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

سعادتی بود در خدمت آقای محمد ولی ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر تهران در دومین نمایشگاه طلا، جوا...

مطالعه مقاله

دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

دومین نمایشگاه طلا، جواهر و ساعت از 29 آذر لغایت 5 دی ماه 1400 در مجتمع کریمخان در حال برگزاری اس...

مطالعه مقاله

فرصت های سرمایه گذاری در الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان در زمینی به وسعت 9 هزار متر مربع احداث شده و شامل 135 واحد اداری (در 5 ...

مطالعه مقاله

درباره الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان به عنوان بزرگترین مرکز تخصصی طلا، جواهر و ساعت در ایران و خاورمیانه ش...

مطالعه مقاله

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس مجلسی

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس شب

بسیاری از اوقات به مراسماتی دعوت می...

مطالعه مقاله
الماس کریمخان

تحویل سریع

ضمانت کیفیت کالا

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل