راه‌هایی برای تشخیص اصل بودن جواهرات طلا و زیورآلات

دسته بندی: همه دسته بندی ها

1399/09/03

اگر شما هم مثل اغلب افراد به خرید و استفاده از جواهرات طلا علاقه‌ زیادی دارید، بهتر است به یکی از مهم‌ترین مسائل در این زمینه مسلط باشید. در هنگام ارزش‌گذاری جواهرات ساخته شده از طلا، دو پارامتر بسیار مهم بر قیمت جنس تاثیر می‌گذارند. یکی از این فاکتورها نوع طراحی و سبک کار است. اما مسئله‌ بعدی عیار طلا است.

در واقع علت گران بودن زیورآلات طلا، استفاده از این فلز گرانبها در آن است. لذا برای آن‌که از کیفیت محصولی که خریداری می‌کنید مطمئن باشید، باید از اصل بودن طلای آن اطمینان حاصل کنید. اما چطور؟

چگونه می‌توانیم از اصل بودن طلا مطمئن شویم؟!

راه‌های زیادی برای تشخیص اصل بودن طلا وجود دارند. در این بخش قصد داریم شما را با کارآمدترین و مهم‌ترین آن‌ها آشنا کنیم.

توجه به مشخصات و اعداد موجود بر روی طلا ؛

اگر به طلا و جواهراتی که خریداری کرده‌اید نگاهی بیندازید، خواهید دید که هر کدام از آن‌ها حاوی حروف و اعدادی هستند که در حقیقت شناسنامه‌ی زیورآلات مورد نظرند.

اما این اعداد و حروف چه معنایی دارند؟ برای مثال حروفی نظیر T، E و M در عرف صنف طلای ایران بیان‌گر شهرهای تهران، اصفهان و مشهد می‌باشند. همچنین اعداد حک شده بر روی طلا در کنار این حروف نیز نشان‌دهنده‌ عیار طلای به کار رفته در ساخت جواهرات هستند. 

آیا جواهرات طلا به آهنربا جذب می‌شوند؟ 

این سوال یکی از سوالات رایج در بین افراد است. پاسخ این سوال را ابتدا به شما می‌سپاریم. پس به جای خواندن سطر بعد یک آهنربا پیدا کنید، یک قطعه طلایتان را به آن نزدیک کنید تا ببینید به آن جذب می‌شود یا خیر.

خب؛ نتیجه چه شد؟ اگر جواهر شما به آهنربا جذب شده بهتر است لباس بپوشید و بروید تا پولتان را زنده کنید، چرا که طلای اصل به آهنربا نمی‌چسبد. پس اگر کسی خواست جواهری را به عنوان طلا به شما بفروشید آهنربای جادویی‌تان را از جیب‌تان بیرون بیاورید و آن را تست کنید.

چرا قهرمانان رشته‌های ورزشی مدالشان را گاز می‌گیرند؟

حتماً شما هم این صحنه را دیده‌اید. این مسئله به این دلیل است که یکی از روش‌های تشخیص اصل بودن طلا، گاز گرفتن آن است. البته این مورد دیگر امری رایج نیست. از طرفی از نظر بهداشتی نیز چنین روشی را به شما توصیه نمی‌کنیم. اما فلسفه‌ گاز زدن طلا چیست؟

طلا نسبت به اغلب انواع فلزات و آلیاژها فلزی نرم است. به همین دلیل در صورت گاز گرفتن جواهر به آرامی و سپس مشاهده‌ آن می‌توانید جای دندان‌تان را ببینید. البته فشار زیاد ممکن است باعث شود که از زیورآلات‌تان دو تا داشته باشید!

البته جالب است که بدانید هر چه عیار طلا بالاتر باشد، نرم‌تر خواهد بود.

تشخیص اصل بودن طلا به وسیله سرامیک 

برای آن‌که از اصل بودن یک قطعه‌ی طلا مطمئن شوید می‌توانید از این روش نیز استفاده کنید. برای این‌کار باید طلای خود را بر روی یک قطعه‌ی سرامیکی بکشید و توقع ایجاد ردّی طلایی بر روی آن داشته باشید.

البته توجه کنید که باید بخشی از سرامیک را استفاده کنید که لعاب ندارد. اگر در صورت انجام این تست بر روی سرامیک ردی سیاه ایجاد شد معنایش این است که قطعه‌ی مورد نظرتان طلای اصل نیست.

تشخیص اصل بودن طلا به کمک یخ: 

همان‌طور که شاید بدانید طلا یک فلز رسانای قوی الکتریسیته و همچنین حرارت است. به همین منظور می‌توانید با استفاده از یک تکه یخ اقدام به تست اصل بودن طلا نمایید.

اگر یک تکه یخ داشته باشید و آن را در معرض قطعه‌ طلا قرار دهید خواهید دید که سرعت ذوب شدن آن بالا می‌رود. چرا که طلا حرارت را به سرعت به یخ انتقال داده و باعث ذوب شدن سریع‌تر آن خواهد شد.

تست شمش طلا به کمک پینگ؛

اگر قصد دارید اصل بودن شمش طلا را بررسی کنید، می‌توانید از یک روش دیگر استفاده کنید. در این روش باید با استفاده از یک تکه فلز دیگر به شمش طلای خود ضربه بزنید. البته بهتر است به میزان شدت این ضربه توجه کافی داشته باشید.

اگر صدای ایجاد شده توسط ضربه به سرعت قطع شد به این معناست که شمش‌تان از طلای تقلبی است. اما چنان‌چه دیدید که صدای ایجاد شده به مدت یک تا دو ثانیه طول کشید این نشان‌دهنده‌ اصل بودن طلای مورد نظر است.

پسندیدم

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

گزارشی از دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

سعادتی بود در خدمت آقای محمد ولی ریاست محترم اتحادیه طلا و جواهر تهران در دومین نمایشگاه طلا، جوا...

مطالعه مقاله

دومین نمایشگاه تخصصی طلا، جواهر و ساعت الماس کریمخان

دومین نمایشگاه طلا، جواهر و ساعت از 29 آذر لغایت 5 دی ماه 1400 در مجتمع کریمخان در حال برگزاری اس...

مطالعه مقاله

فرصت های سرمایه گذاری در الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان در زمینی به وسعت 9 هزار متر مربع احداث شده و شامل 135 واحد اداری (در 5 ...

مطالعه مقاله

درباره الماس کریمخان

مجتمع تجاری الماس کریمخان به عنوان بزرگترین مرکز تخصصی طلا، جواهر و ساعت در ایران و خاورمیانه ش...

مطالعه مقاله

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس مجلسی

استفاده از جواهرات مصنوعی برای لباس شب

بسیاری از اوقات به مراسماتی دعوت می...

مطالعه مقاله
الماس کریمخان

تحویل سریع

ضمانت کیفیت کالا

پشتیبانی 24 ساعته

پرداخت در محل